PARAFIA  CHRYSTUSA  KRÓLA

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  –  1 niedziela Adwentu (27 listopada, 2022r.)

OŚWIADCZENIE Rzecznika Prasowego Prowincji Polski Południowej TJ

W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że coś takiego miało miejsce. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienie, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość wszelkiej pomocy ofiarom.

Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu. Zależało nam, by pomóc autorce, p. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana sprawa, pozwoli nam wyciągnąć kolejne wnioski w dziedzinie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej prosimy o zgłaszanie do naszej Kurii.

OŚWIADCZENIE Ojca Prowincjała Prowincji Polski Południowej TJ

W związku z zapowiedzianym w artykule p. Pauliny Guzik zgłoszeniem w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez o. Macieja Sz. pragnę poinformować, że w ramach przygotowań do otwarcia dochodzenia wstępnego, o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ nakazał o. Maciejowi Sz. udać się do konkretnego odosobnionego miejsca niezwiązanego z naszymi jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie będzie przebywał pod nadzorem władz kościelnych, zakazując mu jednocześnie sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, proszę o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego

Mały Rynek 8

31-041 Kraków

Tel.: +48 12 428 15 00

Email: [email protected]

Jako Proboszcz Parafii Chrystusa Króla przepraszam wszystkich Parafian, a w szczególności tych którzy na terenie naszej parafii mieli kontakt z o. Maciejem, i dziś w związku z całą tą sytuacją odczuwają ból, cierpienie i zażenowanie. My, jako jezuici, również bardzo to przeżywamy i traktujemy całą tę sprawę bardzo poważnie. Wierzę, że to poczucie bólu i wstydu oraz uderzenie się we własne piersi będzie owocować głębokim procesem nawracania i oczyszczeniem w duchu Ewangelii.

1.Dziś rozpoczyna się Adwent – początek nowego roku liturgicznego w Kościele. Jest to okres radosnego i pobożnego oczekiwania oraz przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Msze święte „Roratnie” – ku czci Matki Bożej – sprawowane będą od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00, a w soboty o godzinie 7.30. Zachęcamy dzieci z lampionami, młodzież  i dorosłych do udziału  w tej tradycyjnej formie modlitewnego czuwania, by lepiej przygotować się na przeżycie Świąt Bożego Narodzenia. W zakrystii można kupować opłatki i świece Caritasu.

2.Dziś gościmy w naszej parafii o. Wojciecha Morańskiego SJ oraz przedstawicieli grup Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Na Mszach św. o godz. 9:00 i 11:00 przedstawią nam oni ideę funkcjonowania tych wspólnot.

3.Można zamawiać intencje Mszy św. na przyszły rok.

4.W naszej parafii zakończyliśmy odprawianie nabożeństw wypominkowych.

5.W przyszłym tygodniu rozpoczynamy rekolekcje adwentowe. Prowadzić je będzie o. Wojciech Jędrzejewski, dominikanin z Łodzi, znany rekolekcjonista, kaznodzieja, pisarz. Tytuł rekolekcji: „Nawrócenie w blasku ognia” rekolekcje będą się odbywać przez całą niedzielę (4 grudnia) na wszystkich Mszach św. oraz od poniedziałku do środy na dodatkowej Mszy św. o godz. 9:00 rano oraz na Mszy św. o godz. 18:00.

6.W naszym kościele przez cały okres Adwentu będzie się odbywać zbiórka środków higienicznych (pieluch, chusteczek) dla Hospicjum dla dzieci im. ks. Józefa Tischnera  mieszczącym się w Krakowie -Dębnikach. Zbiórka jest prowadzona w ramach  ogólnopolskiej akcji fundacji  „Małych stópek” a koordynowana przez Rycerzy Kolumba z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach . Dary będzie można przynosić do kościoła i zostawiać w przedsionku. Szczegóły akcji znajdują się na plakatach i ulotkach  przy wejściu do kościoła.